Hasičské slavnosti
Hasičské slavnosti Litoměřice - Celorepublikový sraz hasičstva s výstavou historické hasičské techniky je akce, kterou naše sdružení, spolu s ostatními partnery, pořádá jedenkrát za tři roky. Jedná se o jedinečné setkání hasičů z celé České republiky - ať již vlastní historickou techniku, nebo se přijedou zúčastnit slavnostního nástupu hasičů na litoměřickém náměstí. Slavnosti sestávají z několika částí - výstavy historické a moderní hasičské techniky na výstavišti, slavnostního nástupu a průvodu hasičů na náměstí a celodenního kulturního programu s mnoha doprovodnými akcemi.
Tato původně třídenní, nyní již dvoudenní akce, se již stala největším hasičským svátkem svého druhu v naší zemi. Celorepublikové setkání umožňuje nejen fandům a příznivcům hasičů seznámit se s vývojem hasičství v obcích celé české republiky, poznat výsledky práce a úsilí, se kterým se hasiči věnují záchraně a péči o historickou techniku. Zároveň rozvíjí a udržují tradice, které provázely vývoj společnosti od počátků devatenáctého století.
Akce je podporována Ministerstvem vnitra České republiky, Generálním ředitelstvím HZS ČR a Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska
Co předcházelo vzniku Hasičských slavnostíProslov předsedy organizačního výboru slavností Jindřicha Hejduka,5.červen 1998
"...je to něco přes rok, co skončily oslavy stého výročí založení našeho sboru v Podsedicích, a právě po těchto oslavách, které patřily k největším na okrese, přišel nápad, proč nepokračovat a znovu něco velkého neuskutečnit. Uvažoval jsem, při jaké příležitosti podobnou akci zopakovat, ale tentokrát v celorepublikovém měřítku se zahraniční účastí a umožnit tak téměř všem fandům a náruživcům do hasičstva a samozřejmě hasičům samotným, setkání, konzultaci a srovnání jako součást velkolepých oslav.Informace o celonárodním sjezdu hasičstva spojeného s výstavou hasičsko - samaritánskou, který se konal v Brně, v červenci 1925, a jehož záštitu převzal samotný tehdejší prezident České republiky dr. Tomáš G. Masaryk, se stala posledním impulsem. Nechceme oslavy spojené s výstavou historické techniky a ukázkami činností hasičů pořádat jako odkaz na jmenované oslavy. Cílem je spíše obnovit tuto tradici v zájmu nejenom hasičů jako takových, ale nás všech. Neboť právě hasič je jedním z těch, který jako první pomáhá při neštěstí druhých s nasazením vlastního života a zaslouží si být znovunalezen pro naši současnou společnost..."
SJEZD A VÝSTAVA HASIČSKO - SAMARITÁNSKÁ V BRNĚ, rok 1925Tento druhý sjezd, pořádaný v Brně ve dnech 3. - 8. července 1925, zároveň spojený s výstavou hasičsko - samaritánskou, byl jednou z největších oslav tehdejší republiky...
"...Na druhé zavolání trubky odpovědělo skoro čtvrtstotisíce chabrých a obětavých mužů, žen a dorostu... přišli ze všech měst a vesniček naší milé republiky, přišli rádi a vzdor únavě, vzdor nepříliš příznivým okolnostem a počasí, se vzornou poslušností podrobili se kázni dobrovolně přijaté, vše vykonali s přesností, s chutí, vkusně a správně
...protektorem celé této akce byl president české republiky dr. T. G. Masaryk v zastoupení presidentem zemské správy politické dr. Černým. Zahájení oslav proběhlo 3. července v deset hodin dopoledne na sokolském "Stadiu" za přítomnosti zástupce protektora výstavy presidenta T. G. Masaryka - dr. Černého, zástupců země, státu, města Brna, všech úřadů, korporací a zástupců čs. dobrovolného hasičstva.
Výstava konající se v obou pavilonech sokolského "Stadia" i na volném prostranství, obsahovala mapy a diagramy vývoje organizace od založení po rok 1925, odborné publikace a modely. Zdařilé byly i jednotlivé expozice požárních pojišťoven. Na volném prostranství měli účastníci příležitost zhlédnout a porovnat pokrok techniky od primitivních starých stříkaček ze začátku 19. století a mezi tehdy nejmodernějšími automobilovými stříkačkami a hasičským nářadím.
Několikadenní oslavy obsahovaly taktéž průvod Starým Brnem a následnou manifestaci na Zelném trhu. Průvodu se zúčastnilo na 20 000 hasičů, rozdělených dle žup, nejrůznější věkové kategorie a povolání, oděných do nádherných krojů. Manifestace samotné bylo přítomno asi 25 000 účastníků naslouchajících zvukům hymny a projevům holdu české republice a hl. městu Moravy - Brnu.
Nejen manifestace, ale též cvičení na "Stadiu" bylo doprovázeno velikým zájmem diváků, neskrblících obdivem a potleskem. Celé cvičení mělo ráz sokolského sletu a cvičeno bylo za doprovodu hudby. S oficiálních tribun přihlíželi cvičení přizvaní hosté a hodnostáři, vládu zastupoval ministr Malypetr.
Nemalý podíl účasti na oslavách měly i samaritánské skupiny, které předvedly samostatné cvičení a doplnily výstavu o některé exponáty předvádějíc převážně skupinu, na tu dobu moderních, sanitních aut.
Sjezd a výstava obsahovala samozřejmě velké množství doprovodných akcí a představení v Městském divadle a ve Starém divadle. Oficiální pozvaní hosté navštívili též v rámci oslav výstavu živnostensko - průmyslovou v Kroměříži, absolvovali výlet k Macoše a na hrad Perštýn.
V sedm hodin večer dne 7. července 1925 došlo k celkovému uzavření výstavy.
Celá akce proběhla za podpory řady podniků, přičemž největším podílem se účastnila Hasičská vzájemná pojišťovna v Brně, která dovršila dne 1. července 1925 čtvrtstoletí své obchodní činnosti, dále Hasičská záložna, Pohřební pokladna, Červený kříž...
Hasičské slavnosti 2017
Hasičské slavnosti 2014
Hasičské slavnosti 2013
Hasičské slavnosti 2010
Hasičské slavnosti 2007
Hasičské slavnosti 2004
Hasičské slavnosti 2001
Hasičské slavnosti 1998