-->

Hasičské slavnosti 2001

II. Celorepublikový sraz dobrovolného hasičstva s výstavou historické hasičské techniky, 6. - 9. září 2001, Litoměřice proběhl pod záštitou ministra vnitra ČR Stanislava Grosse, přednosty okresního úřadu v Litoměřicích pana Josefa Pola, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pořádalo Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic ve spolupráci s Agenturou Sluníčko, s.r.o. a Městem Litoměřice

Hasičské slavnosti proběhly již po druhé na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech. Z celé republiky se do Litoměřic sjelo na 120 hasičských sborů s historickou technikou.

O tom, že celorepublikový sraz pojímají některé sbory opravdu slavnostně a přikládají účasti v Litoměřicích velkou váhu, svědčí i fakt, že si mnohé z nich nechaly na sraz ušít historické uniformy, zhotovit nádherné prapory, nebo zrenovovaly historickou techniku. Sbory dobrovolných hasičů z Jamnice u Opavy a Čebína u Brna si dokonce přivezly vlastní páry koní. Účastníkem z nejvzdálenějšího koutu republiky byli již zmiňovaní hasiči z Jamnice u Opavy spolu se sborem hasičů z Lipníka nad Bečvou, Luhačovic a Blížkovic.

Kromě vystavené historické techniky, kdy byl na výstavišti zastoupen snad každý z běžně používaných typů strojů v minulém století od ručních dvoukolových stříkaček přes čtyřkolové, motorové a parní, byla k vidění i expozice moderní, v současnosti používané techniky hasičského sboru Českých drah, Kaučuku Kralupy a hasičských záchranných sborů Ústeckého kraje. Kdo měl odvahu a chuť prohlédnout si celé výstaviště spolu s krásným panoramatem Litoměřic z výšky, mohl využít vysokozdvižné plošiny dlouhé 42 metrů.

Další zajímavostí byl pavilon sběratelů, kteří vystavovali hasičské uniformy, přilby, modely a mnoho dalších zajímavostí souvisejících s hasičstvím. Ukázky hašení s historickou technikou a zdařilý kulturní program doplňovali slavnostní hasičské dny.

Vrcholem Hasičských slavností byl slavnostní nástup a průvod hasičů na litoměřickém náměstí, kterému byl přítomen ministr vnitra Stanislav Gross, který pozdravil hasiče spolu s přednostou Okresního úřadu v Litoměřicích panem Josefem Polem, starostou města Jiřím Landou, předsedou Sdružení historických sídel ČMS Pavlem Horákem a Karlem Richtrem, starostou Sdružení hasičů ČMS.

Den ukončila ukázka spolupráce složek IZS v Litoměřicích, večerní lampiónový průvod s Hasičskou hudební fontánou a ohňostrojem.

Nedílnou součástí oslav byl křest knihy o historické hasičské technice v Čechách s názvem "Historické stříkačky-pýcha a chlouba hasičů". Jedná se o jedinečnou publikaci s mnoha barevnými fotografiemi (více viz. Kniha)

Účast:

120 vystavovatelů

nahoru